Ślęża - Kościół pw. Nawiedzenia NMP oraz grota Bolka II

Ślęża – tajemnicza święta góra

Naukowcy powiedzą, że skały tego masywu stanowiły niegdyś część Sudetów. Wskutek fałdowań alpejskich zostały od nich oderwane i teraz samotnie górują nad okolicą. Ale są też tacy, którzy powiedzą, że hufce anielskie stoczyły tu walkę z Lucyferem i jego wojownikami. A góra stanowi zasypane wejście do piekieł…

Ślęża – położenie i znaczenie

Ślęża (718 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem na północ od Sudetów. Należy do Korony Gór Polskich i Korony Sudetów. Znajduje się w pobliżu Wrocławia i z tego też względu łatwo tu dojechać. Zbudowana jest z bardzo odpornych skał magmowych i metamorficznych, dzięki czemu po dziś dzień góruje nad otoczeniem.

Kościół pw. Nawiedzenia NMP i grota Bolka II

Ślęża - Kościół pw. Nawiedzenia NMP oraz grota Bolka II

Święta góra ludzi kultury łużyckiej i Ślężan, związana z pogańskim kultem słońca. Według niektórych uznawana była za siedzibę bogów – Olimp Śląski. Po drodze na szczyt zobaczycie liczne rzeźby kultowe wykonane z rodzimego granitu i tajemnicze kamienne wały usypane wokół szczytów masywu. Również w Sobótce, gdzie możecie zacząć przygodę z tutejszą kulturą zwiedzicie Muzeum Ślężańskie, które prezentuje okoliczne zbiory archeologiczne. Wstąpić możecie też do Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach. Wielka drewniana brama przeniesie Was do grodziska Ślężan z VII-XI w.

Starosłowiańskie święto radości i pojednania – noc Kupały obchodzone było w najdłuższy dzień roku. Palono wtedy ognisko zwane Sobótką. I pewnie dlatego po dzisiejsze czasy w noc świętojańską można tu spotkać ludzi poszukujących punktów mocy i pradawnej energii. Tajemnic góra ma w sobie sporo, więcej niż nazw (przykładowo nazywana jest Górą Piorunów, Sobotnią Górą, Górą Słoty). Oprócz miejsca kultu były tu kopalnie złota i srebra, groty, zamek, stare kamieniołomy. Jako ciekawostkę naukową dodam, że odkryto tu całkiem niedawno wyjątkowe w świecie złoża rud tytanu.

Masyw Ślęży – szlaki turystyczne i atrakcje

Trasa na Ślęże wiedzie z Sobótki lub z Przełęczy Tąpadła, która oddziela dwie święte góry – Ślężę i Radunię. Jest przyjemna i niewymagająca. Na szczycie znajduje się kościół pw. Nawiedzenia NMP, przy którego schodach odkryto tajemniczą grotę. Grota Bolka II stanowiła ponoć wejście do znajdującego się tu dawniej rycerskiego zamku. Wiadomo, że obok znajduje się kolejne pomieszczenie, lecz prace zostały wstrzymane. Na szczycie znajdują się też współczesne budowle Dom Turysty – dawniej schronisko oraz maszt radiowo-telewizyjny. Panoramę dolnego Śląska – od Wrocławia po Śnieżkę i Śnieżnik podziwiać można z 12-metrowej wieży widokowej wzniesionej przed II wojną światową. Przy kościele stoi jedna z granitowych rzeźb kultowych – „niedźwiedź”.

Szlak niebieski na górę Ślęże

 

W trakcie wędrówki na szlaku czerwonym z Sobótki znajdziecie też źródło Jakuba. Źródło to jest jednym z kilku spotykanych tu źródeł szczelinowych grawitacyjnych. Wodę podziemną wypływającą naturalnie szczelinami skał masywu wykorzystuje się od wieków i dziś też nadaje się do picia.

W obrębie masywu Ślęży znajdują się też inne szczyty, na które wiodą szlaki turystyczne. Na górze Radunia usytuowane było sanktuarium księżyca. Kamienne kręgi kultowe zachowane po dziś dzień mają 1780 m długości i średnią szerokość 4,5 m. Pozostałości po wałach znajdziemy również na Wieżycy. Na tym szczycie zachowała się również 15-metrowa masywna granitowa wieża widokowa. Jest to jedna z 240 Wież Bismarcka, wybudowanych w Polsce i innych krajach na przestrzeni ponad 60 lat.

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Masyw Ślęży - wieża Bismarcka

Okoliczne atrakcje – zamek, kościół, wieża Bismarcka

Zamek Książ – trzeci co do wielkości w Polsce (po Malborku i Wawelu) obiekt warowny. Wybudowany w XIII w. i odrestaurowany. Obecnie oferuje bogatą listę atrakcji – hotel, restauracja, muzeum, wieża widokowa, palmiarnia, tarasy z ogrodami, stadnina to tylko niektóre możliwości. Myślę, że jest to jeden z tych obiektów, w których warto zatrzymać się na dłuższą chwilę i spędzić tu choć jedną noc (zwiedzanie nocne zamku i podziemi jest również dostępne). Jak każdy zamek ma swoje duchy i tajemnice, np. niektórzy poszukiwacze skarbów podejrzewają, że to tu ukryto Bursztynową Komnatę.

Jańska Góra (253 m n.p.m.) – leżąca również na Przedgórzu Sudeckim, stanowi najwyższy szczyt Wzgórz Łagiewnickich objętych zasięgiem Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu najstarsza w Polsce wieża Bismarcka, wybudowana w 1869 roku. W dolnej części wieży znajdował się pawilon o promieniu 5,2 m, który wraz z otaczającym ją parkiem udostępniano w weekendy turystom. Niestety podczas II wojny światowej w wieże trafiły dwa pociski uszkadzając ją znacznie i dlatego obecnie nie ma do niej dostępu.

Sulistrowiczki – malownicza okolica, pozwalająca na chwilę relaksu. Znajduje się tu oryginalna, drewniana kapliczka Matki Bożej Dobrej Rady. Kapliczkę wykonano na planie siedmiokąta foremnego, a więźba dachowa ma kształt siedmioramiennej gwiazdy. Elementy te nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. Inną ciekawostką w wystroju wnętrza jest obecność nawiązań do wierzeń przodków. Przykładowo ołtarz podtrzymują dwa granitowe niedźwiedzie – pogańskie rzeźby kultowe. W Sulistrowiczkach możecie napić się również ze źródła życia – znajduje się tu Studnia Świętego Świerada, pierwszego polskiego lekarza. 8 hektarowy Park Wenecja stanowi z kolei urokliwe miejsce na spacer. Utworzony ponad 100 lat temu stanowił część zakładu leczniczego i zabudowany był licznymi stawami i kaskadami. A na koniec można trochę poleniuchować na plaży nad Zalewem Sulistowickim.

Ślęża – góra dla każdego

Masyw Ślęży stanowi miejsce w Polsce, które co najmniej raz warto odwiedzić. Dla miłośników górskich wędrówek pewnie nie będzie stanowił wyzwania, ale czasem każdy potrzebuje trochę zwolnić i może właśnie wtedy tu traficie. Miejsce to przyciąga zarówno okolicznych mieszkańców, jak i badaczy z różnych dziedzin. Myślę, że Ciebie też urzeknie to miejsce.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Napisz coś od siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.