Lampy elewacyjne

Nowoczesne lampy na elewację biurowca – jak wybrać najlepsze?

Oświetlenie sztuczne stosuje się nie tylko we wnętrzach biurowych, gdzie zależy od niego bezpieczeństwo i komfort pracy. Coraz częściej zwraca się też baczną uwagę na odpowiednie rozmieszczenie opraw świetlnych na elewacji budynku. Czym się kierować, gdy dobiera się produkty oświetleniowe? Jakie lampy najlepiej wybrać i jakie role muszą spełniać? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy na elewacji biurowca – do czego się je stosuje?

Eleganckie oświetlenie elewacji budynków biurowych nie należy już do rzadkości. Pełnią bowiem kilka praktycznych funkcji.

Lampy montowane na dolnych kondygnacjach, w pobliżu wejścia lub chodnika, spełniają oczywiście rolę przede wszystkim użytkową. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu można łatwo dostać się do budynku lub przejść w jego pobliżu bez obaw o potknięcie i upadek.

Z drugiej strony lampy stosuje się jako element dekoracyjny. Niejednokrotnie elewacje są nawet od razu projektowane w całości razem z oprawami oświetleniowymi, by dać szansę na odpowiedni odbiór architektury lub wywołać konkretne wrażenia estetyczne.

Co więcej, w przypadku biurowców w całości należących do jednej firmy, elewacja budynku i jej oświetlenie potrafią także stać się elementem spójnej i kompleksowej identyfikacji wizualnej, czyli rozmaitych form, które mają być ściśle kojarzone z konkretną marką.

Lampy elewacyjne

Nowoczesna konstrukcja architektoniczna czy zabytkowa kamienica?

Oświetlenie na elewacji biurowców montuje się równie często na nowoczesnych zabudowaniach, jak i zabytkach architektonicznych.

W pierwszym przypadku lampy są planowane jako spójne dopełnienie elewacji – dekoracyjne i funkcjonalne. W drugim muszą spełniać nieco więcej restrykcyjnych norm i najczęściej nie konkurować z historyczną tkanką budynku, a tylko podświetlać szczególnie ciekawe detale lub delikatnie podświetlać całą bryłę.

Jakie oprawy montuje się na elewacjach?

Na elewacjach budynków umieszcza się różne typy opraw oświetleniowych. Ich styl zależy oczywiście od kompleksowego projektu architektonicznego. Można zatem spotkać modele nowoczesne, klasyczne. Często na zabytkach stosuje się natomiast eleganckie, dekoracyjne lampy retro.

Jakie rodzaje lamp warto wykorzystać? W zależności od specyfiki zabudowy oraz potrzeb mogą to być reflektory, kinkiety i inne lampy natynkowe. W przypadku architektury minimalistycznej dużą popularnością cieszą się oczka wpustowe i inne dyskretne produkty oświetleniowe. Podświetlają wybrane części ściany, same pozostając niemal niewidoczne. Czasami, w przypadku detali lub mniejszych elementów architektonicznych można zdecydować się na montaż taśm LED, o ciekawych walorach dekoracyjnych.

Wielkość i liczbę opraw trzeba dostosować do gabarytów powierzchni, która ma zostać oświetlona.

Źródła światła na elewację – jak dobrać najlepsze?

Gdy tworzy się oświetlenie elewacji, trzeba zwracać uwagę na parametry źródeł światła. Kolor i temperatura barwowa, światła emitowanego przez żarówki montowane na elewacji, powinny być dostosowane do specyfiki ściany oraz charakteru całej budowli. Światło zimno białe lepiej pasuje do elewacji industrialnej i nowoczesnej. Ciepłe światło współgra natomiast z dawnymi zabudowaniami, w których dominują detale wykonane z drewna.

Natężenie światła dostosowuje się do wyglądu ściany oraz przestrzeni wokół. W miejscach, gdzie w pobliżu nie ma mocnych źródeł światła, natężenie oświetlenia elewacji może być mniejsze, np. na poziomie 5 lx. W przypadku zabudowań, wzniesionych w mocno oświetlonych strefach, z dużą liczbą konkurencyjnych źródeł światła, oświetlenie musi być oczywiście odpowiednio mocniejsze.

Jak sterować oświetleniem na elewacji?

Oświetleniem na elewacji można oczywiście sterować manualnie. Coraz częściej właściciele biurowców decydują się jednak na automatyzację oświetlenia i wykorzystanie urządzeń do sterowania zdalnego.

Sięga się zatem po aplikacje z funkcją programowania wybranych parametrów oraz po oprawy oświetleniowe podłączone do czujników ruchu lub zmierzchu. Pozwala to usprawnić zarządzanie wszystkimi lampami, dostosować warunki do potrzeb oraz w wielu przypadkach obniżyć wydatki na oświetlenie.

Nowoczesne oświetlenie elewacji – walory dekoracyjne i funkcjonalność w jednym

Oświetlenie elewacji biura to sposób na poprawę estetyki przestrzeni oraz postrzegania firmy przez osoby odwiedzające budynek. Warto zadbać o jak najciekawsze zaplanowanie całości – elewacji i źródeł światła na niej, by stała się ona piękną wizytówką przedsiębiorstwa.

Szukasz wiedzy na temat rozwiązań oświetleniowych do domu lub biura? Wejdź na stronę: https://azzardo.com.pl, by poznać nowości na rynku i ciekawe porady ekspertów.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Napisz coś od siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.