Piętro kosodrzewiny Babia Góra

Beskid Żywiecki – alternatywa dla Tatr?

Poprzednie artykuły dotyczyły niższych pas górskich w Polsce, a dziś wspinaczka w trochę wyższe rejony – drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce, czyli Beskid Żywiecki. Najwyższym szczytem jest tu Babia Góra (1725 m n.p.m.), zwana też Diablakiem. Potem wyłaniają się takie szczyty jak Pilsko (1557 m), Polica (1369 m), Romanka (1366 m) i Rysianka (1322 m). Beskid Żywiecki dostarcza wspaniałych panoram (między innymi widok na Tatry), możliwości uprawiania sportów wodnych na sztucznych jeziorach oraz zjazdów narciarskich zimą oraz szereg innych atrakcji.

Widok ze szczytu Babiej Góry 

Babia Góra - widok na Tatry

Krajobraz i przyroda Beskidów

Beskid Żywiecki przynależy do Karpat Zewnętrznych. Najwyższe wzniesienia na szczytach są nagie i skaliste. Stoki północne i północno-zachodnie są bardziej strome, natomiast południowe i południowo-wschodnie łagodne, co jest spowodowane skośnym ustawieniem warstw skalnych. Miejscami występują osuwiska, utworzone wskutek ezozji wstecznej podcinającej skośne zbocza. Na niektórych szczytach (najwięcej i największe na Babiej Górze) znajdują się rumowiska skalne.

Spotkamy tu też jaskinie, kiedyś penetrowane przez zbójników, w czasie wojny stanowiły kryjówki dla partyzantów, a obecnie często odwiedza je młodzież. Najdłuższa w regionie jest jaskinia typu osuwiskowego Oblica. Jest jednak niestabilna, bogata w wąskie korytarze, zaciski i głazy wiszące w szczelinach.

Warto zobaczyć największy tutejszy wodospad o wysokości około 10 m – na potoku Sopotnia. Jest on przykładem wodospadu kataklinalnego, czyli takiego w którym warstwy skał opadają stromo razem z biegiem wody. Jeśli będziecie w Zawoi to szlakiem pieszym dojdziecie do mniejszego (około 8 m) Wodospadu na Mosornym Potoku.

Roślinność ma typowy górski układ piętrowy (regiel dolny i górny, kosodrzewina, piętro alpejskie). Przy czym piętro kosodrzewiny zobaczymy tylko na Pilsku i Babiej Górze, ponieważ występuje ono od 1400 m n.p.m. wysokości, a piętro alpejskie (halne) występuje tylko na Babiej Górze (powyżej 1650 m n.p.m.).

Babia Góra podejście czerwonym szlakiem

Warto wspomnieć, że głównym grzbietem górskim biegnie Wielki Europejski Dział Wodny – na północ od linii przez niego wyznaczonej wody należą do zlewiska Bałtyku, a na południe spływają do Morza Czarnego. Na obrzeżach utworzono kilka zbiorników wodnych – fani sportów wodnych mogą skorzystać z wód Jeziora Żywieckiego po stronie polskiej lub Jeziora Orawskiego po stronie słowackiej.

Babia Góra – królowa Beskidów, matka niepogód

Drugi pod względem wysokości szczyt korony gór polskich lubi grymasić, ale jeśli traficie na piękną pogodę to widoki są niesamowite, zarówno latem jak i zimą. Znacznie przewyższa otaczające ją szczyty i jest odległa od innych porównywalnych gór.

Babia Góra w zimowej odsłonie

Babia Góra wejście zimowe

Najpopularniejszy miejscem na start jest Przełęcz Krowiarki, więc czasem bywa tam tłoczno. Pamiętajmy, że jest to teren Babiogórskiego Parku Narodowego i obowiązuje opłata za wejście. Możemy wybrać kilka szlaków. Jak lubicie robić pętle to polecam szlak czerwony i powrót przez schronisko na Markowych Szczawinach. Dla miłośników bardziej tatrzańskich klimatów – Perć Akademików (nieczynna zimą ze względu na ryzyko lawinowe). Szlaki Beskidu Żywieckiego są liczne i dobrze opisane – znajdziecie w internecie szereg szczegółowych informacji na ich temat.

Widok na Babią Górę znad wód Jeziora Orawskiego

Jezioro Orawskie - widok na Babią Górę

Pilsko – królowa jest tylko jedna, ale zimą włada on

Najwyższą górą narciarską w Beskidach Zachodnich jest Pilsko. Podobnie jak Babia Góra należy do dwóch państw – Polski i Słowacji. Najwyższy wierzchołek leży po stronie naszych sąsiadów i ma 1557 m n.p.m. Ośrodek narciarski znajduje się w Korbielowie i działa do około połowy marca. W sezonie letnim warto też odwiedzić masyw Pilska – dostępne są trasy piesze, rowerowe czy możliwość jazdy konnej.

Pilsko – zejście do schroniska na Hali Miziowej

Pilsko - zejście do schroniska na Hali Miziowej

Rysianka – przepiękne widoki

Pod szczytem znajdują się dwie polany – Hala Rysianka ze schroniskiem oraz Hala Koziorka. Szczyt ten stanowi węzeł szlaków turystycznych i jest jednym z najbardziej widokowych punktów w Beskidach. Mnie osobiście zachwyciły łąki ubarwione krokusami (szafran spiski).

Hala Rysianka – węzeł szlaków turystycznych

Hala Rysianka

Beskid Żywiecki to piękne góry, wspaniałe panoramy, oferta dla miłośników wędrówek, narciarstwa i innych górskich sportów zimowych. Znajdzie się tu też rozrywka dla wielbicieli wodnych atrakcji i turystów szukających historii i kultury. Dla mnie amatorki górskich wędrówek Tatry pozostaną numerem jeden, ale cieszę się, że życiowe perypetie (dzieci :-)) skłoniły mnie do wyruszenia w niższe regiony naszego kraju.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Napisz coś od siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.